12036794_1690970617801471_8540776869552764857_n.png
Herkese merhaba,

Hayvan kaynaklı gübreleri ve hayvan emeğini kullanmadan en baştan ve tamamiyle çevredeki doğal yenilenebilir kaynaklardan beslenen büyük EKO-VEGAN bahçeler oluşturmayı deneyimliyoruz.

Endüstriyel zincirden sadece kendimizi kurtarmış olmakla yetinmiyor , endüstriyel ürünlerle rekabet edebilir maliyetlerle eko-vegan ürünleri yetiştirmenin ve saklamanın yollarını buluyor ve bu ürünleri insanlara ulaştırmak istiyoruz.

Bu sayfada deney ve deneyimlerimizi güncel olarak paylaşmayı amaçladığımız gibi eko-vegan bahçemizin ürünlerine ulaşmak isteyenlere bunları temin edebileceğimiz gibi, bu deneyimleri bizimle bizzat paylaşmak isteyenlere de kapımız he açık olacak elbet.


Balıkesir- Savaştepe’nin Yeşilhisar Köyü’nde beraber bir sezonu tamamlamak üzereyken bu (fb) sayfayı açmaya karar verdik. Hayatımızı birleştirirken, bu birleşimin içinde gelişeceği çevreye ve besinlere verdiğimiz önem, saygı ve hassasiyet çerçevesinde böyle bir yaşamı seçtik.
Endüstriyel tarımdan çıkış yolu ararken adapte olmak adı) altında halihazırda doğal yaşamın hüküm sürdüğü yerlere bazı türlere geçilmez kılarak yapılan işgal yerine (bakir toprakların kullanıma açılması), organik madde bakımından tükenmiş, yıllarca mono-kültüre maruz kalmış, kontrollü-kontrolsüz ilaçlanmış bu arazileri, çok kültürlü ve sürdürülebilir bir hale kısa sürede dönüştürmeyi sağlayacak pratikleri örmeye çabalıyoruz.

Var olan kültürleşmiş tarımsal yöntemlerin; ki bunların alternatif ya da doğal sayılabilecek yanları da birçok insan için rahatsız edici unsurlar içermektedir. Örneğin; yetiştirilen milyonlarca uğur böceğinin kutularda binlerce km taşınıp popülasyon kontrolü adı altında yaprak bitlerinin üzerine salınması.

Ve bu birbirine sıkı sıkıya bağlanmış tarımsal yöntemlerin kilit noktalarında hayvan kontrolü ve sömürüsünün bulunduğunu fark etmemizle bambaşka bir tarımsal yöntem ihtiyacı hissettik. Hayvansal ürünleri reddetsek de yediklerimizin yetiştirilmesindeki hayvan sömürüsünü de görerek VEGAN bir bahçecilik için çalışmaya başladık. Vegan bahçecilik; tarımsal kimyasalların kullanımının hayvan ölümlerine sebep oluşundan dolayı (örneğin akarsulara karışarak sudaki yaşamı etkileyen kimyasallar gibi ) ekolojik yetiştiriciliği seçmenin ötesinde ekolojik tarımsal yöntemlerin içerisine işlemiş ve vazgeçilmez gibi görünen kemik unu, kan unu, balık unu, tutsak hayvan gübrelerini de kullanmamayı içeriyor. Mevcut olan alternatifleri kullanarak ve bunları daha verimli hale getirerek bir yandan da yenilerini çevre kaynaklardan edinmeye çabalıyoruz.

Endüstriyel tarımsal üretimin tek sorumlusu sadece üretici değil tüketicinin de olduğunun bilincinde olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Tüketilen endüstriyel ürünlerin pazarın sürekliliğini sağlayarak gezegene yaptıklarının farkına vararak, mümkün olan maksimum dönüşümün gerçekleştirilmesi için iletişim ve deneyimlerin üst üste birikimine katkı sunmak ve bu deneyimlerimizi dolaşıma sokmak niyetindeyiz.
Barış tarlada başlar, sofraya düşer, gezegene yayılır.

Sevgilerle,

Talat ve Yasemin

12039501_10206990942985750_944704497255958846_n

Eko-Vegan Bahçe

 

(https://www.facebook.com/Eko-Vegan-Bah%C3%A7e-1690966924468507/?fref=ts)

Reklamlar